Eskişehir Porsuk Çayı

Eskişehir Porsuk Çayı Hakkında Kısa Bilgi

Porsuk Çayı, Eskişehir’in en canlı bölgelerinden biridir. Şehri tam ortasından ikiye ayıran Porsuk çayı, yaklaşık 450 kilometre uzunluğu ile Sakarya Irmağının en uzun kolu olarak bilinmektedir.

Nehir eskiden aşırı derecede kirli olup hatta etrafına koku yayacak kadar ilgisizdi. Yakın zaman önce Eskişehir Belediyesi olaya el atıp nehri temizlemiş, Porsuk çayını turizme kazandırmıştır.

Porsuk çayının kent merkezi tarafında kalan bölüme Adalar denir.

Etrafında bulunan bir çok cafe, restoran ve eğlence mekanları bu bölgenin çok hareketli bir yer olmasına destek vermiştir.

Başta Üniversite öğrencileri ve yerli halk tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Eskişehir Porsuk Çayı Bot ve Gondol Turları

Köprübaşı – Tülomsaş arasında saat 13:00 – 20:00 arasında turlar düzenlenmektedir. Bot turlarının kişi başı katılım ücreti yalnızca 2TL gibi bir cüzi rakamdır. Eğer Esbotlar yerine Gondol keyfi yapmak isterseniz 20TL gibi bir rakam ödeyerek 4-5 kişilik bir Gondol kiralayabilirsiniz.


Adalar Kafeler

Bu bölgede Starbucks, McDonald’s ve Burger King gibi ünlü markaların yanı sıra yerli esnaf kafeleride bulunmaktadır. Kahvaltı ve atıştırmalar için tercih edilebilir. Fiyatlarda cep yakmaz ama çok da ucuz değildir.


Konaklama

Porsuk Çayının etrafında konaklama için çok sayıda otel vardır. Bu nedenle oldukça hareketlidir.

Siz de Eskişehir seyahatiniz süresinde buradaki kafelerde bir şeyler atıştırabilir ve hatta burada yer alan otellerde konaklayarak sabah Porsuk Çayı manzarasına uyanabilirsiniz.

Sakarya Nehri’nin geçtiği şehirlerden biri olan Eskişehir, bu güzel akıntıyı Porsuk çayı olarak adlandırıyor. Şehrin tam ortasından geçen çay, Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinin başlangıç çizgisini oluşturuyor.

Sadece bir sınır olmayan porsuk çayı aynı zamanda Eskişehir’e güzellik katan, diğer şehirlerdeki çayların şehri kirlettiği fikrinin aksine şehri bambaşka bir havaya büründüren bir simge haline gelmiş.

Şehri adeta Venedik havasına büründüren bu şahane görsel turistlerin oldukça ilgisini çekmekte.

Eskişehir Porsuk Çayı ve Adalar bölgesinde gezilecek yerler bulunmaktadır.

Eskişehir’de gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer alan bu yerler, şehrin turizmini canlandırmaktadır.

Modern şehirler arasında bulunan Eskişehir’in porsuk çayının etrafına konumlandırılan ve aynı zamanda Adalar olarak anılan bölgesi en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.

Bu bölgede isminin aksine ada ismiyle bağdaşan hiçbir simge bulunmamak ile birlikte genellikle kafeteryalar, çay bahçeleri ve yeşil alanlar bulunmakta.

Restoranların yanı sıra gece eğlencesine yön veren mekanlarında yer aldığı Adalarda geceli gündüzlü keyifli zaman geçirmek mümkün.

Özellikle öğrenci şehir olarak anılan Eskişehir için önemli bir yaşam alanı olan Adalarda her yaş gurubundan kişiye rastlamak mümkün.

Genci yaşlısı porsuk çayına karşı bir çay içmek veya yemek yemek için burayı tercih etmekte.

Günün her saati işlek olan Adalar trafiğe kapalı olması nedeni ile akşam üstü yürüyüşleri için ideal bir bölge.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misin?

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir